Committees)

DUTY ALLOTMENT  2018-19

 

S.NO

DUTY

NAME OF THE MEMBERS

1.        

ACADEMIC COUNCIL

1.Mr.K.Viswanathan,VP

2.Mrs.J.Uma,PGT(Eco)

3.Mrs.K.Thaneraj,PGT(Maths)

4.Mrs.Geetha Ramesh,PGT(Phy)

5.Mr.M.Manivannan,TGT(Maths)

6.Mrs.M.Narasimhan,TGT(Skt)

7.Mrs.Jyothi,HM

8.Mr.K.M.Anbu,TGT(PHE)

9.Mrs.Sarada Devi,PRT

2.        

ADMISSION

1.Mr.Amit Kumar Gupta,PGT(CS)

2.Mrs.B.Joythi,HM

3.Mrs.Sabitha,PRT

4.Mrs.Ezhilmathi,PRT

5.Mrs.Rekha,PRT

6.Mrs.V.Jayashree,TGT(Eng)

7.Mrs.M.Rajeswari,PRT

3.        

INTERNAL EXAMINATION

1.Mrs.Geetha Ramesh,PGT(Phy)(I/C)

2.Mrs.Reema Stella,PGT(Eng)

3.Mr.Amit kumar gupta,PGT(CS)

4.Mrs.Babitha.R,TGT(Eng)

5.Mrs.Sneha Sudha,TGT(Hindi)

4.Mr.R.Rajendiran,TGT(SSC)

4.Mr.M.Munusamy,SS

4.        

CBSE EXAM

1.Mrs.P.Geetha,PGT(Maths)(I/C)

2.Mr.M.Manivannan,TGT(Maths)

3.Mr.Narasimhan,TGT(Skt)

3.Mr.L.Manoharan,SS

5.        

ALL EXTERNAL EXAMINATIONS

1.Mrs.B.Muthulakshmi.PGT

2.Mr.Ashok Kumar,TGT(Hindi)

2.Mrs.Shymala DEvi,PRT

2.Mr.Anandan,PRT

6.        

ALL OLYMPIAD EXAMS/NTSE/INSPIRE/SCI. EXHIBITION

1.Mrs.G.Suganthi,PGT(Phy)

2.Mrs.Hemalatha.S,TGT(Sci)

2.Mrs.Rani Arumugam,TGT(Eng)

7.        

TIME TABLE

1.Mrs.K.Thaneraj, PGT (Maths)(I/C)

2.Mrs.M.Manivannan,TGT(Maths)

3.Mrs.Neeraja Rao,Lib

4.Mr.M.Munusamy,SS

8.        

CO-CURRICULAR ACTIVITY,CLUBS&ASSEMBLY CELEBRATIONS ETC.,

1.Mrs.J.Uma,PGT(Eco)

2.Mrs.Reema Stella Jeyachandran,PGT(Eng)

3.Mrs.V.Jayashree,TGT(Eng)

4.Mr.S.Ranganathan,TGT(Skt)

5.Mrs.N.Gowri,PRT(Music)

6.Mrs.Sumathi,TGT(Eng)

7.Mr.Y.C.Pandey,TGT(Hindi)

7.Mr.K.M.Anbu,TGT(PHE)

9.        

SCHOOL BUILDING INFRASTRUCTURE MAINTENANCE & REPAIR

1.Mrs.P.Kalyanavadivu,TGT(WE)

2.Mr.Rajendran,TGT

3.Mr.Ashok Kumar,TGT

4.Mrs.Saradha Devi,PRT

5. Mr.L.Manoharan,SS

10.     

Atal Tinkering Lab

1.Mrs.G.Suganthi,PGT(Phy)I/C

2. N.Rajkumar,Computer Instructor

11.     

P.A.SYSTEM

1.Mrs.P.Kalyanavadivu,TGT

2.Mr.L.Manoharan,SUB STAFF

12.     

DISCIPLINE

1.Mrs.K.Thaneraj,PGT(Maths),(I/C)

2.Mrs.Geetha Ramesh,PGT(Phy)

3.Mr.M.Narashiman,TGT

4.Mr.K.M.Anbu,TGT(PHE)

5.M.Manivannan,TGT(Maths)

6.Mrs.B.Jyothi,HM

6.Mr.Saradha Devi,PRT

13.     

CUBS & BULBULS

1.Mrs.N.Gowri,PRT(Music)(Bullbull I/C)

2.Mrs.Bhanumathy,PRT(Cubs)I/C

14.     

SCOUTS & GUIDES

1.Mr.Ashok Kumar(I/C)(SCOUTS)

2.Mrs.B.Jyothi,HM(I/C)(GUIDES)

15.     

HINDI CORRESPONDENCE/CELEBRATION/RAJ BASHA

1.Mrs.Revathi Baradwaj,PGT

2.Mr.Y.C.Pandey,TGT

4.Mrs.Meena Raju ,TGT

5.Mrs.Sneha Sudha,TGT

6.Mrs.Arunlatha,PRT

7.Mrs.Sabitha,PRT

8.Mr.Ranjit Singh,PRT

16.     

FURNITURES

1.Mr.Ankur,TGT(I/C)

2.Mr.M.Manivannan,TGT

3.Mr.Ashok kumar,TGT(Hindi)

4.Mrs.N.Sumathy,TGT(Eng)

4.Mr.Ranjit Singh,PRT

17.     

JUNIOR SCI.LAB

1.Mrs.Hemalatha,TGT(Sci)

18.     

JUNIOR MATHS LAB

1.Mr.M.Manivannan,TGT

2.Mrs.K.S.Uma,TGT

19.     

COMPUTER LABS

1.Mr.Amit Kumar Gupta,PGT(I/C) All Labs

2.Mrs.Saradha Devi,PRT

20.     

CONFERENCE ROOM/CAL/TAL ROOM

1.Mr.Amit Kumar Gupta,PGT

2.Mrs.kalyanavadivu,TGT

21.     

PRY.ACTIVITY ROOM

1.Mrs.Arun Latha,PRT

22.     

STAFF QUARTERS REPAIR AND MAINTENANCE

1.Mr.Amit Kumar Gupta,PGT(I/C)

2.Mr.Y.C.Pandey,TGT

3.MrsM.Rajeswari,PRT

5.Mr.Ravi Prasad,SUB STAFF

23.     

PTA

1.Mr.K.Thaneraj,PGT(Maths)

2.Mr.M.Manivannan,TGT(Maths)

3.Mrs.Meena Raju,TGT(Hindi)

24.     

CLEANING, GARDENING & BEAUTIFICATION

Mrs. Usha Menon,PGT

Smt B Jyothi,HM

Mrs. Kalyana vadivu,TGT

Mrs. Hemalatha,TGT

Mrs. Ezhilmathy Jawhar,PRT

Mrs. S Jeyam,PRT

Mrs Arunlatha,PRT

26.     

SAFETY & SECURITY of CHILDREN/SOP

Mr.K.Thaneraj,PGT

Mr.K.M.Anbu,TGT(PHE)

Mr.R.Rajendiran,TGT(SSC)

Mr.Kalyanavadivu, TGT(WET)

Mr.J.Anandan,PRT

27.     

PURCHASE COMMITTEE .

Mr. J.Uma,PGT(Eco)

Mrs. B Jyothi,HM

Mrs. Kalyanavadivu,TGT

Mr. R.Rajendiran,TGT(SSC)

Mrs.Palaniammal,PRT

Mrs.J.Anandan,PRT

28.     

VIDYALAYA PATRIKA

Mrs. Revati R Bhardwaj,PGT

Mrs. Reema, Stella PGT

Mr. M.Narasimhan,TGT

Mrs. N.Sumathy,TGT

Mrs. S.Bhooma,PRT

Mrs. S.Sabitha,PRT

29.     

SCHOOL DIARY

Mrs. R Babitha,TGT

Mrs. K S Uma,TGT

Mrs. S Sabitha,PRT

Mrs. N Shymala Devi,PRT

30.     

SCHOOL  YEAR PLANNING

Mr K Viswanthan,VP  I/C

Mrs. J Uma,PGT

Mrs. B Jyothi,HM

31.     

EXCURSION /EDUCATION TOUR

Mrs. R Rajendran,TGT

Smt Rani Arumugam,PRT

Mrs. Meena Raju,TGT

Mrs. Nirmala Ethiraj,TGT

Mrs. Sabitha,PRT

Mr. Uma Gopalakrishnan,PRT

32.     

CS-54 COLLECTION

Mr.K.S.Uma,TGT(Maths)

Mrs M.Manivannan,TGT(Maths)

Mrs.Rekha ,PRT

Mrs.Kalaichelvi,PRT

33.     

FIRST AIDS/MEDICAL

Mr.K.M.Anbu,TGT(PHE)

Mrs. Nishanthy,Nurse

Mrs S.Gunaseelan,Sports Coach

Mrs Anbu selvan,Sports Coach

34.     

BUS PASS/VAN MANAGEMENT

Shri K.M.Anbu,TGT

Smt S.Renganathan,TGT

Shri RajKumar,SUB STAFF

35.     

GRIEVANCE REDRESSAL COMMITTEE

Shri K Viswanathan,VP

Smt.J.Uma,PGT

Smt B Jyothi,HM

36.     

AEP

Smt Reema Stella, PGT(Eng)

Shri R Rajendran,TGT

Smt V Jayashri,TGT

Smt B.Jyothi,HM

37.     

NCC

Shri Anandan,PRT

Shri Charanjeet,PRT

38.     

CAREER, GUIDANCE AND COUNSELLING

Smt A.Madhavi,PGT(Comm)

Smt Neeraja Rao,LIB

Mrs.V.Jayashree,TGT

Mrs.B.Jyothi,HM

Ms. Sangeetha,Counsellor

39.     

ALUMNI ASSOCIATION

Mrs. Geetha Bhaskar,PGT

Mr. M Narasimhan,TGT

Mrs V Jayashri,TGT

40.     

WEBSITE MANAGEMENT , ICT

Mr. Amit Kumar Gupta,PGT

Smt Bhanumathy,PRT

Smt A Malarkodi,UDC

Mr. Adhikesavan,Computer Instructor 

42.     

SUBSTITUTION ARRANGEMENT

Mrs. Neeraja Rao,LIB

43.     

SHAALADARPAN

Mr Amit Kumar Gupta,PGT

Mrs. Bhanumathy,PRT

Mrs. A Malarkodi,UDC

Mr Adhikesavan,Computer Instructor 

44.     

B 2 B

Mr M Manivannan,TGT

Mrs. B Jyothi,HM

45.     

DRINKING WATER AND CANTEEN

Mrs.Kalayanvadivu,TGT(WET)

Mrs.N.Gowri,PRT(Music)

Mrs. Gayathri,PRT

Mrs. Ravi Prsad,SS

Mrs. Nishanthy,Nurse

46.     

SBSB

Mr. K.M.Anbu,TGT

Mrs. J.Anandan, PRT

Mrs. Gayathri, PRT

47.     

UNIFORM CHECKING AND LATE COMERS

Mr Guna,TGT

Mr Babu,YOGA

48.     

PHOTOGRAPHY

Mr Ankur,TGT

Mrs.Babitha, TGT

Mr.Ranjit Singh,PRT

50.     

TARUNOSTAVA/ BRIDGE COURSE

Mrs.J.Uma,PGT(Eco)

Mrs.Geetha Ramesh,PGT(Phy)

51.     

LIBRARY COMMITTEE

Mrs. Neeraja Rao,LIB

Mr. Revati Bhardwaj,PGT(Hindi)

Mrs. Reema Stella , PGT(Eng)

Mrs B.Jyothi,HM

Mrs. M.Narasimhan,TGT

Mr.s B Palaniammal,PRT

Mrs. P Hemamalini,PRT

Mrs. D Gayathri,PRT

Mr.Aher HAridas Bhau,PRT

52.     

AUDIO VISUAL

Mrs. Kalyana vadivu,TGT

53.     

TEACHING AIDS

Mrs. Nirmala Ethiraj,TGT